Ile kosztuje ogrzewanie gazowe mieszkania 70 m2 w 2026 roku?

Redaktorzy www wykonczenia Aktualizacja: 26 sierpnia 2026 r.

Przy mieszkaniu 70 m² ogrzewanym gazem roczny rachunek za ciepło w 2026 roku mieści się najczęściej w przedziale 3 800-5 600 zł, czyli średnio około 320-470 zł miesięcznie w sezonie grzewczym. Różnica między dolną a górną granicą wynika przede wszystkim z jakości izolacji budynku, temperatury ustawionej na termostacie oraz sprawności samego kotła. Dla kogoś, kto właśnie podpisuje umowę z dostawcą albo przeprowadza się do nowego lokalu, to konkretne widełki pozwalające zaplanować domowy budżet bez zaskoczenia w lutym.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe mieszkania 70m2

Niżej znajdziesz rozbicie każdej złotówki, mechanizmy stojące za ceną metra sześciennego gazu oraz gotowe wyliczenia, które możesz podstawić do własnych danych. Tam, gdzie rynek daje wybór między taryfami, wskazuję, kiedy opłaca się przejść na rozliczenie dwustrefowe, a kiedy lepiej zostać przy prostej umowie z jednym sprzedawcą.

Aktualna cena m3 gazu w 2026 roku

W pierwszym kwartale 2026 roku taryfa zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych kształtuje się w okolicach 1,45-1,78 zł brutto za m³ gazu wysokometanowego, co po przeliczeniu na jednostkę energetyczną daje około 0,155-0,190 zł/kWh. Cena różni się w zależności od operatora sieci dystrybucyjnej, dlatego warto pobrać aktualny cennik ze strony swojego sprzedawcy, a nie polegać na uśrednionych tabelach sprzed roku.

Na końcową kwotę na fakturze składa się kilka elementów, a każdy z nich reaguje na inny mechanizm rynkowy. Surowiec, czyli samo paliwo, wyceniane jest na Towarowej Giełdzie Energii. Do tego dochodzi opłata dystrybucyjna stała, niezależna od ilości pobranego gazu, oraz dystrybucyjna zmienna, która rośnie proporcjonalnie do zużycia. Abonament pokrywa koszty obsługi klienta i odczytów, natomiast opłata mocowa, wprowadzona w ramach polityki bezpieczeństwa energetycznego, zależy od pory dnia i zużycia w godzinach szczytu.

Składnik rachunkuCharakter opłatySzacunkowy udział w kWh
Paliwo gazowezmienna, taryfa UREok. 60%
Dystrybucja zmiennaza każdy m³ok. 18%
Dystrybucja stałaryczałt miesięcznyok. 8%
Abonamentryczałtok. 5%
Opłata mocowazależna od profiluok. 4%
VAT 23%podatekdoliczany do sumy

Użytkownicy korzystający z grupy taryfowej W-3.6, czyli typowej dla mieszkań z kuchenką gazową, piecykiem do podgrzewania wody i niewielkim kotłem, płacą wyłącznie za faktyczne zużycie wraz z niewielkim ryczałtem. Wariant W-2.11 i wyższe pojawiają się tam, gdzie gaz odpowiada za ogrzewanie całego budynku, co przesuwa większość opłat do zmiennej części dystrybucji.

Na notowania surowca dla klientów biznesowych wpływają ceny spot na TGE, podczas gdy taryfa dla gospodarstw domowych pozostaje regulowana do 2027 roku. To oznacza, że właściciel mieszkania 70 m² nie zobaczy na fakturze dziennych wahań giełdowych, ale może stracić kilkaset złotych rocznie, jeśli jego dostawca nie obniży ceny po zakończeniu obowiązywania poprzedniej taryfy.

Koszt ogrzewania gazem mieszkania 70 m2 krok po kroku

Obliczenie rocznego wydatku zaczyna się od zapotrzebowania budynku na ciepło, wyrażanego w kWh/m². W polskich realiach mieszkanie w bloku z lat 90. potrzebuje zwykle od 90 do 120 kWh/m² rocznie, natomiast nowe budownictwo z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła zamyka się w przedziale 50-70 kWh/m². Norma PN-EN 12831 pozwala obliczyć zapotrzebowanie dla konkretnej lokalizacji, ale do szacunku wystarczy przyjęcie uśrednionego wskaźnika.

Wzór jest prosty: roczne zużycie = (zapotrzebowanie kWh/m² × powierzchnia) + (1 000 kWh × liczba domowników). Pierwszy człon odpowiada za ogrzewanie, drugi za ciepłą wodę użytkową, czyli kąpiele, prysznice i zmywanie. Dla mieszkania 70 m² zamieszkanego przez trzy osoby przy zapotrzebowaniu 100 kWh/m² wychodzi 7 000 + 3 000 = 10 000 kWh rocznie.

Przeliczenie na metry sześcienne wymaga znajomości współczynnika konwersji: 1 m³ gazu wysokometanowego to około 10,55 kWh. 10 000 kWh podzielone przez tę wartość daje około 948 m³. Po pomnożeniu przez średnią cenę 0,175 zł/kWh otrzymujemy rachunek w okolicach 5 200-5 600 zł rocznie. To kwota realna dla przeciętnego lokalu bez gruntownej termomodernizacji.

Wariant mieszkania 70 m²ZapotrzebowanieRoczne zużycieKoszt roczny
Stary blok, słaba izolacja120 kWh/m²ok. 11 400 kWh6 200-6 600 zł
Standardowy wiekowiec100 kWh/m²ok. 10 000 kWh5 200-5 600 zł
Po termomodernizacji70 kWh/m²ok. 7 900 kWh4 100-4 400 zł
Pasywne, rekuperacja45 kWh/m²ok. 6 150 kWh3 200-3 500 zł

Różnica między wariantem pasywnym a przeciętnym blokiem wynosi ponad 3 000 zł rocznie, czyli tyle, ile kosztuje profesjonalna wymiana okien. Ktoś, kto dopiero wykańcza mieszkanie, powinien przeliczyć, czy wyższy koszt inwestycji zwróci się w ciągu pięciu-siedmiu lat. Przy obecnych taryfach zwrot jest szybszy niż jeszcze pięć lat temu.

Sprawność kotła kondensacyjnego, sięgająca 95-98%, zmienia rachunek znacznie mocniej niż wybór taryfy. Piec tradycyjny o sprawności 70-80% zużywa blisko jedną czwartą gazu więcej na tę samą ilość ciepła, ponieważ energia z kondensacji pary wodnej w spalinach ucieka przez komin zamiast trafiać do instalacji. Wymiana starego kotła na kondensacyjny to najczęściej najbardziej opłacalna inwestycja w całym układzie grzewczym.

Rachunek za gaz miesięcznie sezon grzewczy 2026

Rozkład zużycia w ciągu roku przypomina sinusoidę: minimum przypada na lipiec i sierpień, kiedy kocioł pracuje wyłącznie na potrzeby ciepłej wody, maksimum na styczeń i luty, gdy straty przez przegrody budowlane są największe. Dla mieszkania 70 m² w przeciętnym bloku lato zamyka się w 100-180 zł miesięcznie, zima potrafi przekroczyć 800 zł, a w wyjątkowo mroźnych tygodniach dojść do 1 000 zł.

MiesiącZużycie m³Koszt szacunkowy
Styczeń140820 zł
Luty135790 zł
Marzec110645 zł
Kwiecień75440 zł
Maj30180 zł
Czerwiec18115 zł
Lipiec15100 zł
Sierpień15100 zł
Wrzesień25155 zł
Październik70410 zł
Listopad105615 zł
Grudzień130760 zł

Suma z tabeli to 5 130 zł rocznie, a więc mieści się w środku prognozowanego przedziału. Największy skok widać między październikiem a listopadem, kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej 8°C i uruchamia się intensywna praca kotła. Warto wtedy sprawdzić ustawienia krzywej grzewczej, bo źle wyregulowany kocioł potrafi przepalić kilkanaście procent gazu ponad miarę.

Na sezonowy rozkład wpływa też ciepła woda użytkowa, która w mieszkaniu z wanną i pralką stanowi od 25 do 35% rocznego zużycia. Latem, kiedy grzanie stoi, cała faktura oznacza podgrzewanie wody. Zmiana nawyków, czyli krótsze prysznice i pranie w niższych temperaturach, obniża ten składnik o 8-12% bez żadnej inwestycji.

Osoby korzystające z taryfy dwustrefowej G12, gdzie tańsza stawka obowiązuje w nocy i w weekendy, mogą przesunąć część pracy kotła na godziny poza szczytem. Jednak w mieszkaniu 70 m² zysk rzadko przekracza 5% rocznie, ponieważ kocioł kondensacyjny ma krótkie cykle włączania i wyłączania. Taryfa dwustrefowa bardziej opłaca się przy instalacji z buforem ciepła o pojemności co najmniej 200 litrów.

Gaz vs pompa ciepła vs grzanie elektryczne co się bardziej opłaca

Wybór źródła ciepła sprowadza się do dwóch niezależnych rachunków: kosztu inwestycji i kosztu eksploatacji. Gaz ziemny wygrywa w eksploatacji z grzaniem elektrycznym w prawie każdym scenariuszu, ponieważ cena kilowatogodziny ciepła z gazu wynosi około 0,18 zł, a z klasycznego grzejnika elektrycznego aż 0,65-0,75 zł. Pompa ciepła, pobierająca 1 kWh prądu i oddająca 3-4 kWh ciepła, sprowadza koszt eksploatacji do poziomu 0,18-0,22 zł/kWh ciepła.

Źródło ciepłaKoszt inwestycjiRoczny koszt eksploatacjiSprawność / COPCzas zwrotu różnicy
Kocioł gazowy kondensacyjny12 000-18 000 zł5 200 zł95-98%bazowy
Pompa ciepła powietrze-woda45 000-65 000 zł2 900 złCOP 3,514-18 lat
Grzanie elektryczne4 000-6 000 zł8 400 zł100%nie zwraca się
Węgiel / ekogroszek15 000-22 000 zł3 400 zł65-80%zależne od ceny paliwa

Pompa ciepła wygrywa eksploatacyjnie z gazem o ponad 2 000 zł rocznie, ale różnica w koszcie inwestycji sięga 30 000-45 000 zł. Przy obecnych cenach energii zwrot wyższej inwestycji trwa ponad dekadę i wymaga założenia, że taryfy za prąd nie wzrosną drastycznie. W mieszkaniu 70 m² bez dostępu do dużej działki pod jednostkę zewnętrzną pompa bywa trudna do zainstalowania, co dodatkowo zawęża wybór.

Grzanie elektryczne ma sens wyłącznie w mieszkaniach o bardzo dobrych parametrach energetycznych, gdzie roczne zużycie nie przekracza 3 000 kWh. W typowym lokalu rachunek za prąd przekracza 8 000 zł rocznie, czyli o ponad 60% więcej niż gaz. To jedyna opcja, przy której inwestycja zwraca się natychmiast, ale eksploatacja przez cały okres użytkowania jest najdroższa ze wszystkich wariantów.

Kocioł węglowy lub na ekogroszek daje jeszcze niższe rachunki niż gaz w przeliczeniu na kilowatogodzinę ciepła, ale wymaga codziennej obsługi, miejsca na skład opału i regularnego czyszczenia. W 2026 roku nowe instalacje na węgiel nie kwalifikują się do dofinansowania Czyste Powietrze, co pogarsza bilans ekonomiczny tego rozwiązania. W kontekście miejskiego mieszkania 70 m² węgiel praktycznie odpada ze względu na przepisy przeciwpożarowe i ograniczenia w kominach wielorodzinnych.

Uwaga. W programie Czyste Powietrze 2026 sam kocioł gazowy nie jest już refundowany w podstawowej ścieżce dofinansowania. Beneficjent może liczyć na dotację wyłącznie na kocioł kondensacyjny w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, pompą ciepła lub pakietem termomodernizacji. Osobna ścieżka „Kawka Bis" obejmuje wyłącznie wymianę starych kotłów węglowych, nie gazowych.

Jak obniżyć rachunki za gaz w mieszkaniu 7 prostych trików

Skuteczne oszczędzanie zaczyna się od zrozumienia, że każdy stopień Celsjusza na termostacie kosztuje około 6% energii. Obniżenie temperatury w salonie z 22 do 20°C daje realne 12% mniej zużytego gazu, a różnica w komforcie jest dla większości ludzi pomijalna. W sypialni wystarczy 18°C, ponieważ kołdra i tak utrzymuje komfort termiczny ciała niezależnie od temperatury powietrza.

Termostaty z programatorem tygodniowym pozwalają automatycznie obniżać temperaturę w godzinach nieobecności domowników i w nocy. To inwestycja rzędu 250-600 zł, która zwraca się w ciągu roku przy aktualnych taryfach. Mechanizm działania jest prosty: kocioł nie musi dogrzewać pomieszczeń do temperatury, w której nikt nie przebywa, a czas powrotu do pełnego komfortu po powrocie do domu trwa zwykle 30-40 minut.

Izolacja budynku daje znacznie większe efekty niż jakiekolwiek sterowanie. Wymiana starych okien na trójszybowe obniża straty przez przenikanie o 40-50%, a docieplenie ściany zewnętrznej warstwą styropianu 15 cm redukuje zapotrzebowanie o kolejne 30%. W mieszkaniu w bloku decyzja o termomodernizacji wymaga porozumienia ze wspólnotą, ale wymiana okien od wewnątrz i uszczelnienie balkonu leżą w gestii właściciela lokalu.

Regularny przegląd kotła, obejmujący czyszczenie wymiennika i sprawdzenie palnika, utrzymuje sprawność na poziomie deklarowanym przez producenta. Brudny wymiennik działa jak dodatkowa warstwa izolacji na drodze spalin, przez co temperatura w kominie rośnie, a do instalacji trafia mniej ciepła. Fachowiec potrafi zmierzyć temperaturę spalin i podpowiedzieć, czy warto wyczyścić palnik, czy raczej wymienić wkład.

Porównanie sprzedawców raz w roku zajmuje 15 minut i potrafi przynieść 400-700 zł oszczędności. Operatorzy dystrybucji pozostają ci sami, ale sprzedawca surowca zmienia cenniki i oferuje rabaty za lojalność lub e-fakturę. Warto przy tym sprawdzić, czy nowa oferta nie ma ukrytych opłat w postaci wyższego abonamentu lub krótszego okresu gwarancji ceny.

Wybór taryfy dopasowanej do profilu zużycia wymaga odwrotnego myślenia: nie wybieramy najtańszej stawki za kilowatogodzinę, lecz układ opłat minimalizujący sumę roczną. W mieszkaniu z kuchenką gazową najczęściej wygrywa W-3.6, natomiast w lokalu ogrzewanym gazem z dużą liczbą domowników lepsza okazuje się W-2.11 z niższą opłatą zmienną, ale wyższym ryczałtem.

Monitorowanie zużycia w aplikacji dostawcy lub przez inteligentny gazomierz ujawnia wycieki i anomalie. Skok zużycia w środku lata oznacza najczęściej nieszczelność instalacji wodnej, którą kocioł musi dogrzewać non stop. Wykrycie takiego wycieku w odpowiednim momencie chroni przed rachunkiem przekraczającym 800 zł miesięcznie w okresie, gdy powinien wynosić 120 zł.

Źródła danych i podstawy prawne

Obliczenia oparto na taryfach zatwierdzonych przez Prezesa URE na rok 2026, współczynniku konwersji zgodnym z normą PN-EN ISO 6976 oraz metodologii obliczania zapotrzebowania na ciepło opisanej w normie PN-EN 12831. Ceny paliwa dla klientów biznesowych zaczerpnięto z notowań Towarowej Giełdy Energii (TGE). Informacje o dofinansowaniach pochodzą z regulaminu programu Czyste Powietrze opublikowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sprawności kotłów podano zgodnie z wymaganiami dyrektywy ErP oraz polskich norm zharmonizowanych.